W najnowszej edycji Dyplomatycznej Błękitnej Księgi japoński resort zaprezentował również twardsze stanowisko wobec Chin i po raz pierwszy w takim dokumencie zobowiązał się do pogłębienia współpracy z państwami Globalnego Południa – podała agencja Kyodo.

Reklama

W sprawozdaniu oceniono, że "trend współpracy międzynarodowej", wzmocniony po zakończeniu zimnej wojny, obecnie słabnie, mimo że taka współpraca jest potrzebna, by odpowiedzieć na agresywne działania Rosji przeciwko Ukrainie i inne globalne wyzwania, w tym zmiany klimatu.

"Największe wyzwanie strategiczne"

Raport opublikowano w czasie narastających napięć pomiędzy rozwiniętymi demokracjami a "obozem rosyjsko-chińskim", których objawem jest "dysfunkcja Rady Bezpieczeństwa ONZ" w sprawie wojny na Ukrainie - ocenia Kyodo.

Działania dyplomatyczne i wojskowe rządzącej Chinami partii komunistycznej określono w dokumencie jako "największe wyzwanie strategiczne" dla Japonii. Rząd w Tokio będzie uważnie śledził wspólne ćwiczenia wojskowe Chin i Rosji w pobliżu japońskiego terytorium, jakie prowadzone są "z rosnącą częstotliwością" - napisano.

Narastają obawy, że Chiny będą chciały siłą przejąć kontrolę nad demokratycznie rządzonym Tajwanem, który władze w Pekinie uznają za część terytorium ChRL - przypomina Kyodo.