Strażacy w regionie mają większość pożarów pod kontrolą, ale dryfujący dym obniżył jakość powietrza w Chile i części sąsiedniej Argentyny na początku tego tygodnia. Dym z pożarów zawiera mieszaninę zanieczyszczeń, w tym cząstki stałe, tlenek węgla, tlenki azotu i lotne związki organiczne - powiedziała.

Reklama

To sprzyja pożarom

Te zdarzenia związane z dymem stają się coraz bardziej powszechne ze względu na zmiany klimatyczne, które przyczyniają się do wzrostu częstotliwości i intensywności pożarów - powiedziała Dolphin Hammes. Czynniki takie jak rosnące temperatury, przedłużające się susze, silniejsze El Nino i zmiany w strukturze opadów tworzą warunki sprzyjające pożarom - dodała.

Trwające pożary w Afryce również niszczą jakość powietrza. Najgorsza jakość powietrza na świecie w piątek była w Akrze w Ghanie, według strony internetowej IQAir.

Megasusza

Fale upałów w Chile spowodowały, że temperatury osiągnęły trzeci najwyższy poziom od ponad 100 lat, a kraj znajduje się w środku wieloletniej megasuszy - takie informacje przekazała Bloombergowi Hammes. Dodatkowo, silne zjawisko El Nino na równikowym Pacyfiku spowodowało rozprzestrzenianie się intensywnychwiatrów w całym regionie, co sprzyja rozwojowi pożarów i dymu.