Jamniki mogą wkrótce zostać zakazane w Niemczech.

Koniec hodowli jamników?

Powodem są obawy, że ich krótkie nogi i wydłużony kręgosłup sprawiają, że są one bardziej podatne na problemy zdrowotne.

Reklama
Reklama

Nowe prawo, które jest obecnie rozważane, zakazuje hodowli ras z "anomaliami szkieletowymi". Projekt ustawy o ochronie zwierząt może zakazać ras o szczególnych cechach, takich jak problemy z kręgosłupem związane z krótkimi nogami i długim grzbietem jamnika.

Reakcja Niemieckiego Związku Kynologicznego

Niemiecki Związek Kynologiczny wystosował petycję mającą na celu ocalenie "ulubionych psów", argumentując, że ustawa pozostawiałaby zbyt wiele miejsca na interpretację przy określaniu, co stanowi wadę genetyczną.

W petycji argumentuje się, że "nieprawidłowości w układzie kostnym" można interpretować jako zakaz hodowli "wszelkich znaczących odchyleń wielkościowych od wilków - przodków wszystkich współczesnych psów".

"W konsekwencji, na przykład, nie będzie już można hodować jamników w Niemczech" - czytamy w petycji.

Problemy zdrowotne

Reklama

Jamniki mają krótkie nogi w wyniku choroby genetycznej zwanej chondrodysplazją, która jest rodzajem karłowatości. Zostały celowo wyhodowane w ten sposób, aby mogły przedrzeć się przez zarośla i zakopać się w ziemi, aby polować na borsuki.

Powszechnym problemem tej rasy jest wypadanie dysku, które może być spowodowane dysproporcją między krótkimi nogami a stosunkowo długim kręgosłupem, co może prowadzić do kulawizny.