Sankcje na Rosję działają

Sankcje nałożone na import licznych towarów do Rosji zakłócają dostawy kluczowych elementów dla przemysłu obronnego tego kraju - przekazał w poniedziałek brytyjski resort obrony. Państwa, które są gotowe handlować z Moskwą, podwyższają o ponad 60 proc. ceny niektórych objętych sankcjami produktów, przeznaczonych na eksport do Rosji.

Reklama

Brytyjski resort powołuje się na dane instytutu badawczego Banku Finlandii.

"Mimo że Rosja zwiększyła produkcję amunicji, m.in. pocisków artyleryjskich, to jest wysoce prawdopodobne, że wpływ sankcji jest największy w przypadku bardziej zaawansowanych i skomplikowanych systemów uzbrojenia" - podaje resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej, podkreślając, że do ich produkcji w większym stopniu potrzebne są części sprowadzane z zagranicy.

Brytyjskie ministerstwo ocenia jako prawdopodobne, że sankcje będą w dalszym ciągu zakłócać popyt i podaż na rosyjski sprzęt wojskowy, co "niemal z pewnością" przyczyniło się do znaczącego spadku rosyjskiego eksportu broni i rosnących opóźnień w dostawach.

Udział Rosji w światowym rynku broni spadł

Według Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) rosyjski udział w światowym rynku broni wyniósł 11 proc. w okresie 2019-2023, co jest znaczącym spadkiem w porównaniu z latami 2014-2018, kiedy był na poziomie 21 proc.