Iran przejął statek "związany z Izraelem"?

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli statek "związany z Izraelem" - podała w sobotę irańska państwowa agencja IRNA. Jednostka przemieszcza się na wody terytorialne Iranu - dodano. Kontenerowiec przejęto w okolicy cieśniny Ormuz.

Reklama

Siły specjalne marynarki wojennej zeszły na pokład statku ze śmigłowca. Statek pływa pod portugalską banderą.

Jak podaje Reuters, przejęty statek to MSC Aries należący do firmy powiązanej z Zodiac Maritime, której współwłaścicielem jest izraelski biznesmen Eyal Ofer.

We wtorek dowódca irańskiej marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Alireza Tangsiri w rozmowie z wspierającym terrorystyczny Hezbollah libańskim portalem al Mejdajin zagroził zamknięciem przez Teheran kluczowej cieśniny Ormuz. Podkreślił, że takie działania można rozważyć, jeśli Iran dostrzeże "jakiekolwiek próby zakłócenia" przez adwersarzy jego działań w regionie.

Reklama

Cieśnina Ormuz znajdująca się w przewężeniu Zatoki Perskiej, jest jedynym morskim połączeniem Zatoki ze światowym oceanem. Odbywa się więc przez nią cała żegluga wiodąca od najważniejszych producentów ropy naftowej do ich odbiorców - głównie azjatyckich, ale także zlokalizowanych w Europie.

Szacuje się, że przez Ormuz przechodzi 1/5 eksportowanej na świecie ropy naftowej. Iran groził już wcześniej zamknięciem cieśniny, wykorzystując Ormuz jako strategiczną dźwignię w swoich manewrach geopolitycznych - przypomniał izraelski portal I24. Gdyby istotnie zamknięto cieśninę oddzielającą Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman od Iranu, cena ropy naftowej zareagowałaby bardzo gwałtownie.

Reklama

Reakcja Izraela

Iran poniesie konsekwencje za eskalowanie sytuacji w regionie - zapowiedział w sobotę rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Oświadczenie wydano po doniesieniach o przejęciu przez irańskich Strażników Rewolucji statku "związanego z Izraelem".

Jak dodał rzecznik, Izrael podwyższył gotowość obrony kraju przed "dalszą agresją irańską". Jesteśmy też przygotowani do odpowiedzi - oświadczył Hagari.