Telefonicznie apel kandydatek do Parlamentu Europejskiego poparła Małgorzata Gosiewska z PiS. Zapowiedziały także proces przeciwko Januszowi Korwin-Mikkemu w trybie wyborczym za obraźliwe wypowiedzi w stosunku do kobiet.

Reklama

Wicemarszałek Wanda Nowicka apelowała, by nie oddawać głosu na Korwin-Mikkego, bo jest to "wielki szkodnik i przeciwnik kobiet".

Kandydatka PO do Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner mówi, że oczekiwała debaty o Europie i szans dla Polski, ale została ona zdominowana przez wypowiedzi polityków marginesu. - Trzeba stworzyć jakiś kordon sanitarny, żeby tego typu przesłania nie wychodziły z Polski, bo one nie odzwierciedlają tego jacy my, Polki i Polacy, jesteśmy - podkreśliła Huebner.

Agnieszka Grzybek, kandydatka Partii Zielonych mówi, że kampania wyborcza nie daje przyzwolenia na agresję słowną. Według Grzybek wypowiedzi Korwin- Mikkego powodują, że cała debata równościowa, o prawach kobiet cofa nas do wieku XIX a może nawet wcześniej.

W podobnym tonie brzmi oświadczenie Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet przesłane do dziennik.pl. - Kongres Kobiet wyraża oburzenie wypowiedziami p. Janusza Korwin-Mikkego, lidera Kongresu Nowej Prawicy – formacji aspirującej do Parlamentu Europejskiego, takimi jak: „w poważnych programach mówi się o polityce, a nie o kobietach” – oraz traktowaniem przestępstwa gwałtu jako „ciekawostki obyczajowej”, bo przecież „zawsze się troszeczkę gwałci. (…) One zawsze trochę udają, że się stawiają. Trzeba wiedzieć, kiedy można, a kiedy nie można… kobiety zawsze udają, że stawiają jakiś opór”. Wypowiedzi te są oburzające i domagają się potępienia przez wszystkich myślących i wrażliwych ludzi. Nie powinniśmy się w tej sprawie dzielić na kobiety i mężczyzn, bo obraża to nas wszystkich, bez względu na płeć i polityczne różnice, łamie standardy dyskursu publicznego oraz podważa naszą konstytucję - czytamy.

Kongres apeluje do mediów o solidarne nie zapraszanie p. Korwin-Mikkego. Wzywa także wszystkie siły polityczne w Polsce do zajęcia jasnego stanowiska wobec wypowiedzi i zachowań Korwin-Mikkego.

Czytaj także: Awantura na antenie. Janusz Korwin-Mikke i Paweł Kowal u Olejnik>>>

Czytaj także: Korwin-Mikke: W wielu wypadkach to kobiety biją mężczyzn>>>