Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Lublinie. Według ustaleń śledczych członkowie grupy w latach 2004-2010 zdołali rozprowadzić w Polsce ponad 10 mln litrów paliw. "Straty na szkodę Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonego podatku akcyzowego, podatku VAT oraz opłaty paliwowej szacowane są na co najmniej 21 mln zł" - poinformowała Renata Laszczka-Rusek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce w październiku. Policjanci zatrzymali wówczas 49-letniego mieszkańca Sosnowca oraz 62-letniego mieszkańca Bielska Białej. W niedzielę funkcjonariusze zatrzymali 63-letniego Włodzimierza K. w Pruszczu Gdańskim oraz 46-letniego Kazimierza T. w Ustroniu. W mieszkaniu tego ostatniego zabezpieczono 90 tys. zł, 30 tys. euro, a także biżuterię o wartości ok. 200 tys. zł oraz luksusowy samochód na poczet przyszłych kar i grzywien.

Wszyscy usłyszeli zarzuty kierowania grupą przestępczą i zostali aresztowani. Grozi im do 10 lat więzienia.

Członkowie grupy - według dotychczasowych ustaleń - kupowali oleje bazowe, opałowe, napędowe oraz benzyny w składach podatkowych na terenie Łotwy i Niemiec. Następnie trafiały one do dwóch składów podatkowych w Polsce.

"Przestępcy fałszowali dokumentację w celu usunięcia produktów akcyzowych spod kontroli organów celnych. Odbiorcami sprowadzonych z Łotwy i Niemiec paliw były podstawione firmy. Następnie benzyna i oleje trafiały do stacji paliw na terenie całej Polski" - powiedziała Laszczka-Rusek.

Policja nie ujawnia innych szczegółów sprawy. Określa ją jako rozwojową i nie wyklucza kolejnych zatrzymań.