Cały przygotowany w związku z wizytą raport o stanie Kościoła w Polsce, to dokument do wewnętrznego użytku Kościoła. Nie został on upubliczniony.

Ksiądz Henryk Zieliński z tygodnika "Idziemy” uważa, że w sprawie pedofilii wszyscy popełniają błędy i nie jest od nich wolny Kościół.

Jego zdaniem, świeccy, dziennikarze i księża sądzili, że skala problemu nie jest tak duża jak to teraz widać. - Nawet jeden przypadek, to o ten jeden za dużo - dodaje.

W tej chwili Episkopat czeka na zatwierdzenie przez Watykan, zmian do programu walki z pedofilią w Kościele w Polsce. Naczelne zasady tego rozwiązania to: stawanie po stronie ofiary i zero tolerancji dla sprawcy.

Kardynał Kazimierz Nycz odnosząc się do samej wizyty "ad limina" podkreślił, że w swoich pouczeniach do biskupów, księży i świeckich papież na pewno położy nacisk na dawanie świadectwa wiary.

- Liczę, że rozpali w nas zapał do świadczenia o Bogu - powiedział metropolita warszawski. Kardynał zapewnił, że to nauczanie Franciszka przekaże później wszystkim.

Wizyta "ad limina" Episkopatu Polski, rozpoczyna się 1 lutego i potrwa siedem dni. Wśród poruszanych tematów na pewno znajdą się kwestie relacji państwo-Kościół. Episkopat Polski wybija tu na pierwszy plan troskę o rodziny.