Gazeta podała, że powołana klika miesięcy temu państwowa komisja ds. pedofilii ma już swoją siedzibę, od kilku tygodni prowadzi nabór pracowników, a od wtorku, 24 listopada, będzie także przyjmowała zgłoszenia o przestępstwach, które następnie będzie sprawdzała.

Reklama

Wniosek będzie można złożyć osobiście, za pomocą poczty elektronicznej lub wysłać pocztą – potwierdza w rozmowie z "Rzeczpospolitą” przewodniczący komisji dr hab. Błażej Kmieciak. I dodaje, że zgłoszenie może wysłać każdy, kto wie o przestępstwie molestowania seksualnego nieletnich lub o jego ukrywaniu. Zgłaszającym może być osoba pokrzywdzona, członek rodziny lub ktoś inny, kto posiada wiedzę o przestępstwie – precyzuje. Zwraca również uwagę, że nie musi to być sprawa aktualna, zgłoszenie może dotyczyć wydarzeń sprzed lat.

Jak dowiedziała się "Rz”, wnioski trzeba będzie składać za pomocą specjalnego formularza, który będzie dostępny na stronie internetowej komisji. Będzie go można złożyć osobiście, za pomocą poczty elektronicznej lub wysłać pocztą.