Chodzi o wtorkową publikację portalu internetowego Gazety Wyborczej. Powołując się na czytelnika, który przesłał redakcji list w tej sprawie, opisano dialogi, które z tym czytelnikiem miał prowadzić - poprzez jedną z aplikacji telefonicznych kontaktujących ze sobą osoby homoseksualne - ksiądz Łukasz Gołębiewski. Z tekstu i zamieszczonych tzw. screenów (zrzutów ekranu) wynika, że była tam mowa o kontaktach seksualnych, padały konkretne propozycje i zaproszenia.

Reklama

Informacje o tym fakcie trafiły w pierwszej połowie czerwca do biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Hierarcha w rozmowie z Gazetą Wyborczą powiedział, że ksiądz wymieniony w publikacji zaprzeczył i złożył nawet pisemne oświadczenie w tej sprawie twierdząc, że ktoś się pod niego podszywa. Poprosiłem, żeby mi na to dostarczył jakiś dowód, żeby zgłosił to na policję, albo może żeby wystąpił o weryfikację do sieci komórkowej. Do tej pory tego nie zrobił. Sprawa nie jest zamknięta, jest w trakcie rozpatrywania przeze mnie - oświadczył bp Sawczuk cytowany w artykule.

Zapewnił, że nie ma zamiaru niczego ukrywać, ale też nie chce działać pochopnie. Takie zachowania, jakie wynikają z korespondencji ks. Łukasza na tym portalu, nie przystają księdzu, są nieakceptowalne i oburzające. Jeśli okażą się prawdą, konsekwencje będą musiały być daleko idące (...) Aktywność seksualna człowieka, który zobowiązuje się do życia w celibacie i czystości, musi być oceniona nagannie - dodał.

Oficjalny komunikat kurii

Reklama

Oficjalny komunikat w sprawie "artykułu zamieszczonego na jednym z portali internetowych na temat ks. Łukasza Gołębiewskiego" wydała kuria diecezjalna w Drohiczynie. Poinformowała, że sprawa jest badana od półtora miesiąca. "Opisany w artykule kapłan zaprzecza, jakoby to on brał udział w niemoralnym i gorszącym dialogu, którego fragmenty przytacza medialny przekaz. Treść wypowiedzi zasługuje niewątpliwie na surową ocenę i jest oburzająca, ale ich autorstwo musi być zweryfikowane na odpowiedniej drodze" - podano w komunikacie.

Przywołano też kanon 196 par. 1 Kodeksu prawa kanonicznego, który mówi o tym, że pozbawienie urzędu stanowiące karę za przestępstwo "musi być dokonane tylko zgodnie z przepisami prawa". "Ubolewamy nad tym, że sprawa opisana w artykule daje okazję do mówienia źle o Kościele i zapewniamy o woli rzetelnego jej wyjaśnienia" - dodał kanclerz kurii ks. Zbigniew Rostkowski, który podpisał się pod komunikatem.(