Wczoraj rozpoczęły się największe w historii polskiej policji ćwiczenia kontrterrorystyczne, ćwiczenia organizowane przez Komendę Główną Policji przy współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, czyli z FBI - powiedział Kamiński.

Reklama

Wskazał, że w ćwiczeniach tych bierze udział ok. 2,6 tys. funkcjonariuszy polskiej policji, ale również funkcjonariusze PSP, ratownicy medyczny, funkcjonariusze ABW, oraz kilkudziesięciu agentów Federalnego Biura Śledczego. Z tego, co wiemy, jest to pierwszy raz w historii FBI tak liczny udział funkcjonariuszy w ćwiczeniach na terenie Europy - zaznaczył Kamiński.

Czego dotyczą scenariusze?

Minister podkreślił, że scenariusze ćwiczeń odnoszą się do możliwości ataku terrorystycznego w naszym kraju. Musimy zakładać różne czarne scenariusze i tego typu działania przeprowadzają właśnie funkcjonariusze policji przy współpracy różnych innych służb. Scenariusze przewidują również akty terrorystyczne, atak terrorystyczny przy użyciu materiałów promieniotwórczych, chemicznych, biologicznych, także są to bardzo skomplikowane ćwiczenia, wymagające niesłychanej sprawności, koordynacji różnych służb w działaniu - powiedział.

Reklama

Dodał także, że korzystanie z wiedzy, doświadczenia, ale też z taktyki funkcjonariuszy FBI przy okazji naszych ćwiczeń, jest dla nas niezwykle cenne.

Reklama

Ćwiczenia zaczęły się w poniedziałek

Ćwiczenia funkcjonariuszy "Wolf-Ram-23" rozpoczęły się w poniedziałek ok. godz. 19 na dwóch stacjach metra: Stare Bielany (M1) i Stadion Narodowy (M2). Funkcjonariusze, którzy biorą udział w ćwiczeniach scenariusz ćwiczeń poznali w ostatniej chwili. W ćwiczeniach biorą udział m.in. strażacy, którzy zajmowali się m.in. na sprawdzeniem i neutralizacją substancji niebezpiecznej nieznanego pochodzenia, a także ewakuację poszkodowanych.

Organizatorem ćwiczeń pod kryptonimem „Wolf-Ram-23” jest Komenda Główna Policji wraz z Wydziałem ds. Zwalczania Broni Masowego Rażenia FBI. Ćwiczenia zostaną przeprowadzone w całym kraju w dniach 17-19 kwietnia.

autorzy: Anna Jowsa, Bartłomiej Figaj