W najbliższą niedzielę, 17 września, w ramach "Jesiennego Ognia 2023" na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Bemowo Piskie odbędzie się piknik wojskowy, a następnie pokaz dynamiczny sprzętu wojskowego – powiedział PAP dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Wojciech Ziółkowski.

Reklama

Jak wyjaśnił dowódca, 16 Dywizja Zmechanizowana co roku odbywa w tym terminie ćwiczenia. - Ten rok jest jednak dla nas szczególny, ponieważ na jeden dzień zapraszamy na poligon cywilów – podkreślił. W ćwiczeniach - jak wskazał - gen. Ziółkowski, udział wezmą również żołnierze 12. i 18. Dywizji Zmechanizowanej, 6. Brygady Powietrzno-desantowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Pytany o to, jaki sprzęt będzie można zobaczyć w akcji podczas "Jesiennego Ognia" powiedział, że będą to m.in. czołgi Abrams i K2, armatohaubice K9 i Krab, wyrzutnie rakietowe HIMARS i Langusta, bojowe wozy piechoty Borsuk, zestawy przeciwlotnicze Poprad, moździerze Rak, kołowe transportery opancerzone Rosomak i myśliwce F-16.

To nie wszystko. W ramach pokazu przewidujemy też działania innych sił, przede wszystkim wojsk aeromobilnych, takich jak 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Zaplanowaliśmy również pokaz Sił Powietrznych, w tym 6. Brygady Powietrznodesantowej i Wojsk Specjalnych – zaznaczył. W pokazie w sumie udział weźmie około tysiąca żołnierzy.

Gen. Ziółkowski podkreślił, że tego rodzaju wydarzenie to zupełna nowość. - Będzie można zobaczyć najnowszy sprzęt w trakcie działań bojowych – podczas pokazu dynamicznego - jak również obejrzeć go z bliska na pikniku, w ramach pokazu statycznego. Chcemy pokazać społeczeństwu, że stajemy się coraz silniejszą armią z nowoczesnym uzbrojeniem i świetnie wyszkolonymi żołnierzami – wskazał.

Pokaz dynamiczny rozpocznie się o godzinie 13.00. Piknik wojskowy zacznie się jednak dużo wcześniej. - Już od 8.00 zapraszamy na piknik wojskowy, podczas którego będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy i zapoznać się ze specyfiką służby wojskowej w konkretnych jednostkach. W ramach pikniku przygotowaliśmy również wiele atrakcji dla dzieci podkreślił generał.

Reklama

Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć możliwości bojowe najnowszego sprzętu wojskowego oraz wyszkolenie bojowe naszych żołnierzy – mówił gen. Ziółkowski.

Autorka: Daria Al Shehabi