Reklama

Długoterminowa prognoza temperatury i opadu opublikowana przez IMGW

W jednym z najnowszych wpisów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pojawiła się eksperymentalna prognoza długoterminowa anomalii średniej temperatury i opadu na miesiące od października 2023 do stycznia 2024. Przedstawia ona:

Reklama
  • średnią miesięczną temperaturę powietrza
  • miesięczną sumę opadów atmosferycznych

oddzielnie na każdy miesiąc od października do stycznia dla wybranych miast w Polsce. Wyniki prognozy są przedstawione w formie porównania do normy trzydziestoletniej z lat 1991-2020. Zgodnie z tym:

  • gdy przewidywana średnia temperatura lub też suma opadów jest w normie - oznacza to, że według prognozy dany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych tych samych miesięcy w okresie referencyjnym;
  • gdy średnia jest poniżej normy to zakłada się, że prognozowany miesiąc będzie odpowiednio chłodniejszy lub bardziej suchy od średniej z lat 1991-2020, przy czym tu pod uwagę bierze się 20 obserwowanych tych samych miesięcy z okresu referencyjnego;
  • analogicznie gdy przewidywana średnia jest powyżej normy to prognozowany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry.

Prognoza pogody na październik 2023

Według prognozy Instytutu średnia temperatura w październiku we wszystkich województwach będzie powyżej normy - będzie to zatem miesiąc ciepły. Natomiast suma opadów na terenie całej Polski utrzyma się w normie.

Najcieplej będzie we Wrocławiu. Norma dla tego regionu wynosi od 8,7 to 10,8 stopni Celsjusza. Zgodnie z prognozami IMGW październik będzie jednak cieplejszy w stolicy Dolnego Śląska. Najchłodniej bywa w tym miesiącu w Zakopanem – norma to 5,4 a 7,6 stopnia Celsjusza – jednak tutaj prognozowane temperatury również będą wyższe. Jeśli chodzi o opady, to najwięcej będzie padać w Zakopanem. Może spaść tam około 102 mm opadu. Natomiast najbardziej sucho - jak zwykle w tym okresie - będzie w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Poznaniu. Niemniej jednak w całej Polsce ilość opadów będzie podobna jak w referencyjnym okresie trzydziestoletnim.

Prognoza pogody na listopad 2023

Temperatury w listopadzie będą w normie. Natomiast pod kątem opadów tegoroczny listopad będzie miesiącem mokrym.

Najcieplej według średniej będzie w Opolu i we Wrocławiu - tam termometry mogą wskazać nawet 6,4 stopnia Celsjusza. Nieco chłodniej będzie w: Szczecinie, Koszalinie, Gdańsku, Rzeszowie, Łodzi oraz w Warszawie. Najchłodniej w Zakopanem. Tam temperatura powietrza zgodnie z prognozą IMGW będzie mieścić się w granicach normy wieloletniej: między 1,3 a 3,2 stopnie Celsjusza. Podobnie będzie w Suwałkach - maksymalna średnia temperatura może wynieść 3,5 stopnia.

Pod kątem opadów w całym kraju będzie ich więcej niż w okresie referencyjnym. Najwięcej padać będzie w Zakopanem oraz w Koszalinie - ilość opadu przekroczy wartość graniczną odpowiednio 74,2 i 71,1 mm. Najbardziej sucho według średniej w listopadzie jest we Wrocławiu – tam również prognozowane jest przekroczenie górnej granicy normy wynoszące 34,9 mm. Zatem tegoroczny listopad dla całej Polski będzie bardziej deszczowy.

Reklama

Prognoza pogody na grudzień 2023

Tegoroczny grudzień będzie miesiącem ciepłym i mokrym. Bowiem zarówno średnia temperatura, jak i suma opadów będą wyższe od średniej trzydziestoletniej.

Najcieplej będzie w Gdańsku oraz Koszalinie. Tam termometry średnio przekroczą 2,9 stopnia Celsjusza. Zgodnie z normą najchłodniej w listopadzie jest zazwyczaj w Zakopanem. Wartości normy dla tego regionu to od -3,1 do -1,1 stopnia Celsjusza. Jednak tegoroczny grudzień będzie cieplejszy.

Jeśli chodzi o grudniowe opady, to najwięcej będzie ich w Koszalinie – ich ilość przekroczy 73,4 mm - natomiast prawdopodobnie najmniej we Wrocławiu – dla tego regionu górna granica normy wynosi 30,5 mm, jednak ona też zostanie przekroczona.

Prognoza pogody na styczeń 2024

Jaki będzie początek nowego roku? Styczeń 2024 będzie miesiącem z większą niż zazwyczaj ilością opadów. Natomiast temperatury powietrza w całym kraju utrzymają się w normie. W przeważającej części kraju temperatury powietrza mogą być minusowe. Najchłodniej będzie w Suwałkach, w Zakopanem oraz w Białymstoku. Natomiast najcieplej we Wrocławiu, Koszalinie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze.

W styczniu przyszłego roku padać będzie więcej niż zazwyczaj. Najwięcej opadu może spaść w Koszalinie i Zakopanem – przekraczając wartości normy odpowiednio 58,2 i 57,6 mm. Najmniej w Gdańsku, Wrocławiu oraz Warszawie.