Faszystowskie gesty w Myślenicach

TOKU, PAP | 2008-06-21 17:38 | Aktualizacja: 18:35

Było wszystko to, co jest obowiązkowe na tego typu demonstracjach. Hitlerowskie gesty, antysemickie przesłanie i łyse głowy. Gdzie? W polskich Myślenicach. Członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego po swojemu uczcili tam rocznicę antyżydowskich zamieszek.

reklama


Około 50 członków Obozu Narodowo-Radykalnego demonstrowało dziś w Myślenicach z okazji 72. rocznicy "najazdu narodowców" na to miasteczko. Dokonał go Adam Doboszyński i grupa jego bojówkarzy w proteście przeciw polityce miejskich urzędników. Narodowcy oskarżyli ich o korupcję i faworyzowanie kupców żydowskich. Były to zarazem największe przed wojną antyżydowskie zamieszki w Polsce.

Zdaniem skinów, walki - w których Polacy bili i okradali Żydów oraz podpalali ich domy - to "godna chwały" karta w historii naszego narodu.

Narodowcy z ONR z flagami i transparentami "Nacjonalizm naszą drogą" przeszli na rynek w Myślenicach, gdzie odbył się krótki wiec poświęcony postaci Doboszyńskiego. Na koniec uczestnicy z okrzykiem "chwała" wykonali gest podniesionej prawej ręki.

Jak tłumaczył dziennikarzom organizator demonstracji Wojciech Mazurkiewicz, nie było to gest hitlerowski, ale pozdrowienie, jakim witali się narodowcy w dwudziestoleciu międzywojennym.

Ultraprawicowy Obóz Narodowo-Radykalny po trzech miesiącach działalności w 1934 roku został rozwiązany. W 1993 roku organizacja została reaktywowana, zarejestrowano ją w 2003 r. - po wykreśleniu ze statutu odwołań do przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego. Na stronie internetowej organizacji podano, że ONR jest ruchem ideowo-wychowawczym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

TOKU, PAP

Źródło: dziennik.pl

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV