Generał Zbigniew Ścibor-Rylski powiedział, że przy każdej wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego i przy każdej rocznicy rozpoczęcia powstania, jego uczestników ogarnia wzruszenie. Idąc pod murem pamięci Ścibor-Rylski znalazł nazwisko kolegi ze szkolnej łatwy, Stanisława Potwiorowskiego, który zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Jak relacjonował generał, umierając Potwiorowski powiedział, że śmierć powstańców nie powinna pójść na marne a Polska musi być wolna.

Uczestnik powstania dodał, że starsze osoby doceniają wartość wolności. Młodsze pokolenia, zdaniem Zbigniew Ścibora-Rylskiego, trzeba edukować. Jego zdaniem młodzież powinna uczyć się w Muzeum Powstania Warszawskiego czym jest walka o wolność.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski podziękował kombatantom za przybycie. Uczestnik powstania mówił , że kombatanci są w podeszłym wieku, ale ich powstańcza dusza wciąż jest młoda. Ścibor-Rylski dodał, że cieszy się z przybycia żyjących uczestników powstania.

Z okazji 69 rocznicy Powstania Warszawskiego prezydent Bronisław Komorowski odznaczył uczestników tej zbrojnej walki i spotkał się z nimi. W spotkaniu uczestniczyła także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.