Ponadto, działanie opracowanego przez firmę systemu napędowego na ciekły metan i ciekły tlen w głębokiej przestrzeni kosmicznej zostało sprawdzone podczas udanych misji. Intuitive Machines osiągnęła te wyniki podczas pierwszej próby lądowania na Księżycu. Załączone zdjęcia przedstawiają jedne z pierwszych zdjęć lądownika Odyseusz na Księżycu. Jeden z obrazów pobrany z lądownika 27 lutego przedstawia rozpórkę lądownika Odyseusz podczas lądowania 22 lutego, wykonującą swoje podstawowe zadanie, absorbując pierwszy kontakt z powierzchnią Księżyca. W międzyczasie silnik lądownika na ciekły metan i ciekły tlen nadal dławi się, co zapewnia stabilność. Firma uważa, że dwa spostrzeżenia uchwycone na zdjęciu pozwoliły Odyseuszowi delikatnie oprzeć się o powierzchnię Księżyca, zachowując zdolność do zwracania danych naukowych.

Reklama

Kontrolerzy lotu nakazali Odyseuszowi wykonanie nowego zdjęcia przy użyciu kamery o wąskim polu widzenia. Poprzednie próby przesłania zdjęć z lądowania i kolejnych dni zwróciły bezużyteczne obrazy. Po pomyślnym przesłaniu obrazu na Ziemię, kontrolerzy lotu otrzymali dodatkowy wgląd w pozycję Odyseusza na powierzchni Księżyca.

Zdjęcie z Księżyca / NASA / Intuitive Machines
Zdjęcie z Księżyca / NASA / Intuitive Machines

Misja IM-1

Odyseusz, automatyczny lądownik zbudowany przez firmę Intuitive Machines z siedzibą w Houston, wylądował w nocy z 22 na 23 lutego w pobliżu południowego bieguna Księżyca. To historyczny moment, ponieważ nigdy wcześniej żaden prywatny statek kosmiczny nie wylądował miękko na Księżycu. Odyseusz jest częścią programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) sponsorowanego przez NASA, który ma na celu przeniesienie znacznej części projektów księżycowych na firmy komercyjne. To pierwszy krok w kierunku możliwej komercjalizacji głębokiego kosmosu.

Lądownik Odyseusz przewozi sześć eksperymentów i demonstracji technologii NASA, a także sześć specjalnych ładunków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Odyseusz będzie działał na powierzchni Księżyca przez około siedem ziemskich dni, a misja zakończy się, gdy słońce zajdzie na wysokim kraterze Malapert A.