Kiedy ogłaszano nominację Andrzeja Czumy na ministra sprawiedliwości, "do programów radiowych w Chicago zaczęli dzwonić ludzie, którzy twierdzili, że zostali w przeszłości przez niego oszukani" - napisała "Polityka".

Reklama

"W związku z tym, że dokumenty sądowe są powszechnie dostępne, wiemy, że w sądzie Cook County w Illinois zapadło kilkanaście wyroków przeciwko ministrowi" - mówi dziennikarz polonijny Andrzej Jarmakowski. "Najwięcej spraw wytoczyły banki, którym minister nie spłacał zadłużenia z kart kredytowych".

Po raz pierwszy sprawa wyszła na jaw 10 lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze pogłoski, że Andrzej Czuma może zostać konsulem generalnym RP w Chicago. Przeciw tej decyzji ostro zaprotestowało kilka osób, w tym Mieczysław Klasa. To on napisał list do redakcji "Dziennika Związkowego”:

"Bardzo bym nie chciał, byśmy mieli takiego konsula. Z Czumą mam bardzo złe doświadczenia osobiste” - napisał wtedy Klasa, który ministra znał jeszcze z Polski jako niezłomnego opozycjonistę. W 1991 roku pożyczył mu na dwa dni 8 tysięcy dolarów, ale, jak mówi, nie doczekał się zwrotu pieniędzy w terminie.

Klasa napisał w swoim liście do "Dziennika Związkowego”: "Po kilku tygodniach powiedział, że oddanie trochę się przeciągnie, a panienka, z którą mieszkał, wyprowadziła się od niego razem z moimi pieniędzmi. Dług zaczął oddawać w nieregularnych ratach, ale po paru miesiącach raty się skończyły. Moje ponaglenia spotkały się z próbami szantażu, groźbami pobicia przez nieznanych sprawców, dewastacji samochodu i troską o rzekomo nielegalny pobyt mojej żony w Stanach. Próby ugodowego załatwienia sprawy nie powiodły się, zawiadomiłem policję o pogróżkach i wystąpiłem na drogę sądową o zwrot pieniędzy”.

Sąd w Illinois przyznał w 1993 roku Klasie zwrot brakujących 3,5 tysiąca dolarów wraz z odsetkami. Klasa dodaje, że mimo prawomocnego wyroku Andrzej Czuma nadal uchylał się od spłacania pieniędzy, dlatego ich odzyskiwanie trwało jeszcze cztery lata - w ratach po 150 dolarów.

Reklama

To nie jedyna sprawa, którą w sądzie Cook County stanu Illinois przegrał obecny minister sprawiedliwości. Sprawę z nim wygrał też szpital Our Lady of the Resurrection Medical Center -za 3 tysiące dolarów za wykonane usługi medyczne. A także banki: Capital One Bank - dług 1383 dolarów, Chase Manhattan Bank - dług 6292 dolarów i Colonial Credit Corporation. Korporacja oskarżyła Czumę, że naraził ją na straty w wysokości 7107 dolarów.

>>>Czuma odpowiada na zarzuty tygodnika

"Za ten tekst podamy tygodnik do sądu" - mówi DZIENNIKOWI Krzysztof Czuma, syn i społeczny asystent ministra.

Politycy Platformy Obywatelskiej też dystansują sie od doniesień, które znajdą się w jutrzejszej "Polityce". "Czekam na komentarz w tej sprawie ministra Czumy, do tego czasu nie zamierzam komentować tych informacji" - mówi Waldy Dzikowski wiceszef PO.