Jak podała sobotnia "Gazeta Wyborcza", cytując ujawnioną przez Wikileaks amerykańską depeszę z 2008 r., minister Sikorski w rozmowie z podsekretarz stanu USA Paulą Dobriansky miał określić Niemcy mianem konia trojańskiego Rosji w Europie.

Reklama

"Minister cierpko zauważył, że gdy Polska wchodziła do UE w 2004 r., wielu oskarżało, że jest koniem trojańskim USA w Europie. Ale w NATO jest inny koń trojański" - napisał autor depeszy nadanej z ambasady USA w Warszawie 23 kwietnia 2008 r. Według niego Sikorski miał też powiedzieć, że Niemcy "wydają się mieć układ z Rosją. A w zamian niemieckie koncerny robią interesy w Rosji na setki miliardów euro".

"Dla zasady nie potwierdzamy ani nie zaprzeczamy rzetelności nie naszych depesz. Z tego, że one wyciekły powinny się tłumaczyć Stany Zjednoczone, a nie my" - powiedział w poniedziałek w Krakowie dziennikarzom minister Sikorski.

Według niego, wyciek depesz "to efekt tego, że wyciągnięto zbyt daleko idące wnioski z tego, co stało się przed 11 września".

"Wtedy była informacja w systemie i nie dotarła tam, gdzie trzeba. Później obniżono kryteria dostępu do systemu i kilkaset tysięcy ludzi miało dostęp do bazy danych Departamentu Stanu. Nawet szeregowiec w Iraku miał ten dostęp" - mówił Sikorski.

Reklama

"Ja sprawdziłem, jak to wygląda w naszym systemie. U nas ten dostęp jest bardzo reglamentowany, więc mam nadzieję, że u nas nic takiego się nie wydarzy" - powiedział szef MSZ.

"O jedno proszę, żeby czytać całe depesze, a nie tylko ich omówienia, bo w moim subiektywnym mniemaniu one, jeśli są prawdziwe, pokazują, że my nie mamy się czego wstydzić, nie musimy się rumienić. Pokazują, że polski rząd, że polska dyplomacja energicznie i skutecznie zabiega o polskie interesy także w relacjach z naszymi najważniejszymi sąsiadami" - podkreślił Sikorski.