W TVN24 Pawlak przestrzegał, że "rysuje się niełatwa sytuacja" w związku z kryzysem gospodarczym. "Trzeba ostrożności i zaradności, by poradzić sobie w tych burzliwych czasach" - podkreślił.

Reklama

Odnosząc się do powstawania koalicji i nowego rządu, powiedział: "ze strony PSL przedstawiłem taką propozycję, by bazować na dobrych doświadczeniach ostatnich czterech lat i to jest nasza propozycja wyjściowa, abyśmy możliwie sprawnie i skutecznie konstruowali rząd".

Pawlak był pytany, czy wobec tego - według PSL - w nowym rządzie powinni znaleźć się wszyscy obecni ministrowie ze Stronnictwa, czyli on sam (jako wicepremier i minister gospodarki), Jolanta Fedak (minister pracy) i Marek Sawicki (minister rolnictwa). "Taka jest nasza propozycja" - powiedział szef PSL.

Dopytywany, co na to premier Donald Tusk, odparł: "premier czeka na ukonstytuowanie się władz PO - bo Rada Krajowa Platformy składa się z posłów i senatorów (...), będzie to też rekonstrukcja władz krajowych PO".

Pawlak przypomniał, że Rada Krajowa PO zbiera się we wtorek wieczorem, po pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji. "Będzie to pierwszy polityczny fakt, który będzie uruchamiał procedurę tworzenia koalicji od strony faktów politycznych" - powiedział.