W grudniu 2013 roku Prokuratura Apelacyjna w Warszawie umorzyła sprawę raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych ze względu na brak znamion czynu przestępczego. Postępowanie trwało od 2007 roku. - Kwestią oceny było to, czy przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej był funkcjonariuszem publicznym, sporządzając raport i druga kwestia to, czy raport spełniał wymogi dokumentu w rozumieniu artykułu 271 kk. Uznaliśmy, że w obu przypadkach odpowiedź jest przecząca - uzasadniał prokurator Piotr Woźniak.

Reklama

Wcześniej w tym śledztwie prokuratura chciała zarzucić byłemu szefowi komisji weryfikacyjnej Antoniemu Macierewiczowi niedopełnienie obowiązków przy tworzeniu raportu i poświadczenie w nim nieprawdy. Prokurator generalny jednak dwa razy zwracał prokuraturze wniosek o uchylenie immunitetu. Do decyzji sądu wpłynęło około 20 zażaleń.

W lutym 2007 roku, prezydent Lech Kaczyński upublicznił raport z weryfikacji WSI, którym rządzące wówczas PiS zarzucało wiele nieprawidłowości, między innymi brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią. Na podstawie raportu wszczęto kilka śledztw w sprawie przestępstw WSI, ale większość umorzono. Osoby wymienione w raporcie jako agenci wytoczyły MON ponad 20 procesów.