Kosiniak-Kamysz wraz z Kukizem byli gośćmi "Porannej rozmowy" w RMF FM. Lider PSL, zapytany jak to się stało, że Kukiz'15 mógł pożenić się z PSL, podkreślił, że połączyła ich "wspólna idea". - Nie pójście na łatwiznę, bo my mogliśmy być na listach z PO. Dużo o tym rozmawialiśmy. Paweł Kukiz mógł pójść z PiS, ale wybraliśmy wierność idei i walkę wspólną, i to nas łączy. Łączy nas program. Jeżeli dzisiaj Polska jest tak podzielona i my się dogadaliśmy, to naprawdę jest szansa, żeby Polskę zjednoczyć - ocenił.

Reklama

Dopytywany, co będzie po wyborach, Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że razem z Kukizem "długo dojrzewali" do decyzji o wspólnym starcie w wyborach. - Rozmawialiśmy o programie. Ja w swoim życiu (...) wiele rozmów na temat koalicji przeprowadziłem. Nigdy tak dużo o programie. Jak nawet była już rozmowa o listach, to i tak Paweł wracał do tematu: "Ale program musi być na pierwszym miejscu. Muszą być nasze postulaty, muszą być wasze postulaty o emeryturze bez podatku, o dobrowolnym ZUS-ie, o zerowym VAT na żywność tradycyjną". Nie rozejdziemy się, będziemy wspólnie podejmować decyzje - zadeklarował.

Kukiz podkreślił z kolei, że "przez cztery lata nauczył się pragmatyzmu". - Zdałem sobie sprawę, że bez struktur, bez pieniędzy, bez organizowania nie jestem w stanie osiągnąć tych celów, które sobie wytyczyłem już dawno temu, a tymi celami jest zmiana państwa partyjnego, w jakim obecnie żyjemy, na państwo obywatelskie (...). Wszystkie partie w Polsce są dotknięte patologią. Jedynie PSL - a rozmawiałem ze wszystkimi partiami politycznymi w Polsce - wpisało w swój program postulaty Kukiza, które po wejściu w życie likwidują patologię we wszystkich partiach politycznych - powiedział.

- Do realizacji postulatów przede wszystkim tego pakietu obywatelskiego - jednomandatowe okręgi wyborcze, obligatoryjne dla władz referenda, wybór prokuratora generalnego w wyborach powszechnych - (...) będę w jednym w klubie, będziemy w jednym klubie wspólnie - dodał lider Kukiz'15.

Reklama

Kukiz'15 i PSL podpisały porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu na początku sierpnia. Kandydaci Kukiz'15 wystartują z list komitetu PSL Koalicja Polska.

Konwencja programowa PSL-Koalicji Polskiej odbędzie się w sobotę w Sandomierzu (woj. świętokrzyskie). Jak zapowiedział Kosiniak-Kamysz w rozmowie z PAP, podczas spotkania przedstawiony zostanie program dotyczący "wszystkich działów gospodarki, ale i życia społecznego". Dodał, że na konwencji zostaną przypomniane sztandarowe projekty komitetu PSL-KP, jak "Emerytura bez podatku", dobrowolny ZUS czy mieszana ordynacja wyborcza, ale będą też nowe projekty dotyczące np. mieszkalnictwa czy służby zdrowia. - Służba zdrowia dla mnie to jest oczywiście bardzo bliski temat. Więc przedstawimy rozwiązania dotyczące dostępności do służby zdrowia, finansowania, czy oddłużenia szpitali - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Reklama

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.