Dziennik Gazeta Prawana logo

Mocne słowa Zybertowicza. Mówi o harcie moralnym kobiet

1 listopada 2020, 14:36
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Andrzej Zybertowicz
<p>Doradca Prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz</p>/PAP Archiwalny
Termin ogłoszenia decyzji trybunału jest niefortunny - wskazał prof. Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP, odnosząc się do orzeczenia TK ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego, który wywołał protesty w całej Polsce. Ocenił, że młode pokolenie "kultywuje kulturę nieodpowiedzialności".

Doradca prezydenta odniósł się do ubiegłotygodniowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po ogłoszeniu wyroku przez TK rozpoczęły się protesty w całej Polsce. Jak mówił w niedzielę na antenie TVP Info prof. Andrzej Zybertowicz, sam termin ogłoszenia decyzji trybunału jest niefortunny - przyznał.

W ocenie Zybertowicza młode pokolenie, przy wsparciu średniego pokolenia,  - ocenił. Dodał, że liderzy tego typu procesów mają mówił Zybertowicz, pytany o współodpowiedzialność obywateli wobec siebie nawzajem w okresie zwiększonej liczby zachorowań na koronawirusa.

W piątek do Sejmu wpłynął prezydencki projekt nowelizacji przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży; aborcja byłaby możliwa w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, nie umożliwiałoby jej stwierdzenie innych wad rozwojowych.

Zybertowicz, pytany czy Kancelaria Prezydenta nie obawia się, że ustawa, która będzie zakładała możliwość przeprowadzenia aborcji w przypadku wad letalnych będzie również sprzeczna z konstytucją wskazał, że prezydent jest świadomy konfliktu  - zaznaczył.

Jak mówił Zybertowicz, prezydent wykazuje wrażliwość na rzeczywisty dramat kobiety,  - powiedział.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj