Nie było dziś rozmowy o żadnej rekonstrukcji rządu - powiedział w wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany w Polsat News o przebieg piątkowego spotkania liderów koalicji. Przyznał, że w koalicji "pojawiają się emocje" i stąd mogą wynikać pogłoski.

Reklama

W jego opinii obecny rząd nie jest zbyt duży, zwłaszcza w obliczu czekających go wyzwań związanych z reformami. Zaznaczył, że PSL nie wyczerpuje limitu stanowisk rządowych, jakie zapisano w umowie koalicyjnej, więc można wręcz mówić o samoograniczeniach w tym względzie.

Także wiceszef MON Paweł Zalewski (Polska 2050-TD) powiedział w piątek w Radiu Zet, że nie jest planowana rekonstrukcja rządu. Jego zdaniem nie ma żadnego powodu, żeby minister klimatu Paulina Hennig-Kloska traciła funkcję w rządzie.

Radio Zet o pierwszej rekonstrukcji w rządzie Tuska

Reklama

Radio Zet podawało wcześniej w piątek, że niebawem może dojść do pierwszej rekonstrukcji w rządzie Donalda Tuska, a spekulacje dotyczą minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Zalewski pytany, czy istotnie planowana jest rekonstrukcja rządu, zaprzeczył, podkreślając, że nic o tym nie wie. Nie, (to) nieprawda. O tym się nie mówi w kuluarach, o tym napisał jeden dziennikarz, przepraszam bardzo dziennikarka i spowodował, rozumiem, dosyć duże zainteresowanie, takie, że teraz o tym rozmawiamy – powiedział.

Dopytywany, czy stanowisko może stracić minister klimatu Paulina Hennig-Kloska również z Polski 2050-TD, Zalewski ocenił, że nie ma ku temu żadnego powodu. Jest świetnym ministrem – podkreślił. Na uwagę, że w mediach pojawiały się informacje o tym, że premier Donald Tusk nie jest zadowolony ze sposobu prac nad projektem ustawy wiatrakowej, polityk przekonywał, że w tej sprawie "wszystko było koordynowane koalicyjnie", a projekt został poprawiony.

Radosław Sikorski ma zostać unijnym komisarzem ds. obrony?

Zalewskiego pytano też, czy jest plan, by szef MSZ Radosław Sikorski został unijnym komisarzem ds. obrony. Polityk odpowiedział, że jego zdaniem Sikorski jest "świetnym ministrem", a polska dyplomacja potrzebuje silnego lidera i szefa, jakim - w ocenie Zalewskiego - jest Sikorski. Dobrze wypełnia swoje obowiązki, osobiście życzyłbym Polsce, by robił to dalej - powiedział.

Zdaniem Zalewskiego miałoby sens, aby ktoś z tak silną pozycja objął stanowisko unijnego komisarza, ale tylko wtedy, gdyby z jego funkcją wiązały się takie instrumenty jak duży budżet na wydatki przemysłu zbrojeniowego. Nie widzę na razie takich instrumentów, które by zachęcały, byśmy o taką funkcję walczyli - zaznaczył wiceszef MON.

Zalewski był też pytany o krążący w politycznej przestrzeni pomysł wysłania na Ukrainę żołnierzy NATO. Odparł, że "zna instrukcje, jakie otrzymał prezydent na wizytę w Paryżu". Nie było tam wysyłania polskich wojsk - zaznaczył. - Nie było tam żadnego punktu, który można by było interpretować, jako wysyłanie wojsk na Ukrainę – pokreślił. Według Zalewskiego "taki scenariusz, jeśli był brany przez kogoś pod uwagę, to nie zdobył poparcia", a Polska była wśród tych państw, które nie były tym rozwiązaniem zainteresowane.