"Rząd Chile postanowił dziś uznać istnienie państwa Palestyny jako wolnego, niepodległego i suwerennego państwa" - oświadczył szef dyplomacji w komunikacie.

Reklama

W deklaracji nie ma mowy o przebiegu granic państwa palestyńskiego.

Na początku grudnia Argentyna, Brazylia, Boliwia i Ekwador uznały Palestynę za niepodległe państwo "w granicach z 1967 r.". Wcześniej uczyniły to Kuba, Wenezuela, Nikaragua i Kostaryka.

Ta fala deklaracji uznania Palestyny zaniepokoiła Izrael i wywołała dezaprobatę USA, według których "wszelkie jednostronne działanie wywołuje skutek odwrotny do zamierzonego".

W 1967 r. Izrael zajął Strefę Gazy, Zachodni Brzeg Jordanu i Wschodnią Jerozolimę - ziemie, na których Palestyńczycy chcieli założyć niepodległe państwo. W 2005 roku wycofał się ze Strefy, którą objął ścisłą blokadą.

Ostatnia runda izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych, wznowionych na początku września, została przerwana po trzech tygodniach, po wygaśnięciu zamrożenia budowy osiedli żydowskich na ziemiach okupowanych. Palestyńczycy oświadczyli, że nie zasiądą z powrotem do stołu z Izraelczykami, dopóki będą oni budowali nowe osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie.