"Mam nadzieję, że otrzymamy datę negocjacji akcesyjnych (na) początek 2012 r." - powiedział Tadić w wywiadzie udzielonym po przekazaniu byłego dowódcy Serbów bośniackich Ratko Mladicia międzynarodowemu trybunałowi ds. byłej Jugosławii.

Reklama

Serbia chce być "traktowana tak samo" jak Chorwacja, która w 2004 r. uzyskała status państwa kandydującego do UE oraz termin rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych na 2005 r., chociaż poszukiwany przez ONZ-towski trybunał były generał chorwacki Ante Gotovina nie został jeszcze wówczas aresztowany.

"Uważam, że Serbia, zatrzymując Ratko Mladicia i realizując wszystkie inne reformy w systemie wymiaru sprawiedliwości(...), w walce z korupcją(...) spełniła wszystkie swe zobowiązania wobec Unii Europejskiej" - zaznaczył Tadić.

Negocjacje akcesyjne Chorwacji rozpoczęły się formalnie w październiku 2005 r., a Gotovina został aresztowany dopiero w grudniu tego samego roku. W kwietniu 2010 r. trybunał haski skazał go na 24 lata za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane na Serbach w 1995 roku.

Szefowie państw UE mają się wypowiedzieć w grudniu co do otrzymania przez Serbię statusu państwa kandydującego i rozpoczęcia z nią negocjacji akcesyjnych.