Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek z zadowoleniem przyjął w środę zwolnienie za kaucją chińskiego artysty Ai Weiweia, podkreślając, że jego zatrzymanie było "nieuzasadnione i niedopuszczalne".

Reklama

"Parlament Europejski popiera jego pokojowe działania i inicjatywy na rzecz reform demokratycznych oraz obrony praw człowieka" - podkreślił Buzek w komunikacie.

"Zatrzymanie Ai Weiweia jest typowe dla szeroko zakrojonych represji, które dotknęły niedawno działaczy praw człowieka i dysydentów w Chinach" - dodał Buzek.

Ai Weiwei, który od lat krytykuje władze Chin, został zatrzymany na początku kwietnia, gdy próbował opuścić kraj samolotem. Informując w środę o jego zwolnieniu, agencja Xinhua uzasadniła je "dobrym zachowaniem", tym, że "przyznał się" do przestępstw podatkowych, oraz jego przewlekłą chorobą.

"Policja w Pekinie podała w środę, że Ai Weiwei został zwolniony za kaucją z powodu dobrego zachowania, (bowiem) przyznał się do winy, oraz z powodu przewlekłej choroby, na którą cierpi" - podała agencja Xihnua. Agencja nie poinformowała, na co artysta jest chory.

"Ta decyzja uwzględnia fakt, że Ai wielokrotnie zapewnił, iż jest gotów spłacić podatki", których dotąd nie uiścił - dodała agencja.Zwolnienie Ai potwierdziła potem jego siostra Gao Ge. "Mogę powiedzieć, że wrócił do swojego domu" - oznajmiła w rozmowie z agencją Reutera, powołując się na rozmowę z żoną Ai Lu Qing. "(Żona) powiedziała, że czuje się on dobrze, ale schudł" - dodała.

Zatrzymanie Ai, który jest jednym z najbardziej znanych chińskich dysydentów, wywołało ostre protesty w krajach zachodnich oraz w zagranicznych środowiskach artystycznych.

Reklama

Według rodziny faktycznym powodem zatrzymania Ai była działalność na rzecz praw człowieka i krytyka władz. 54-letni Ai Weiwei naraził się władzy, nazywając chińskich przywódców "gangsterami". Jest także obrońcą praw człowieka. Prowadził kampanię społeczną, która miała zmusić władze do opublikowania pełnej liczby ofiar trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 roku.

Ai jest m.in. współtwórcą narodowego stadionu w Pekinie, zwanego Ptasim Gniazdem.