Władze Nigerii odrzuciły propozycję wymiany około 200 dziewczynek, porwanych ze szkoły, na islamistów siedzących w więzieniach. Minister spraw wewnętrznych Abba Moro powiedział, że porywacze z ugrupowania Boko Haram nie będą stawiać warunków rządowi.

Reklama

>>>ONZ o porwaniu dziewczynek: To zbrodnia przeciw ludzkości.

W połowie kwietnia islamiści z Boko Haram porwali ponad 200 uczennic ze szkoły w jednej z wiosek na północnym wschodzie Nigerii. Dziś porywacze opublikowali nagranie video. Przywódca organizacji Abubakar Szekau oświadczył w nim, że dziewczynki nie zostaną uwolnione, dopóki z nigeryjskich więzień nie będą zwolnieni członkowie Boko Haram.

Dodał, że dziewczynki przeszły na islam. W nagraniu pokazano kilkadziesiąt modlących się postaci w długich burkach. Szekau twierdzi, że są to porwane dziewczynki. Nie wiadomo, czy film jest autentyczny.

Boko Haram to islamistyczna sekta, która chce wprowadzić w Nigerii muzułmańskie prawo szariatu. Ponad 200 dziewczynek bojownicy porwali w kwietniu z jednej ze szkół w północno-wschodniej części kraju. Islamiści sprzeciwiają się bowiem edukacji dziewcząt.