Grzegorz Schetyna spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Po spotkaniu powiedział, że Polska jest gotowa bardziej niż dotychczas zaangażować się w walkę z dżihadystami. - Dalszy ciąg tej rozmowy będzie miał miejsce na spotkaniu ministrów obrony narodowej NATO w Brukseli na początku lutego. Tam ta sprawa zostanie, jestem przekonany, pozytywnie zamknięta - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Reklama
PAP/EPA / SHAWN THEW

Minister Schetyna nie chciał mówić o szczegółach zwiększenia zaangażowania Polski w walkę z Państwem Islamskim. Nie wykluczył jednak udziału w operacjach wojskowych.

Uważam, że powinniśmy się zaangażować, jeżeli jest takie oczekiwanie ze strony tej koalicji - powiedział szef MSZ. - Jesteśmy otwarci na rozmowy. Wiemy, jak to jest ważne. Wiemy też, że bezpieczeństwo nie jest tylko regionalne, jest globalne. Traktujemy to jako wspólną odpowiedzialność wolnego świata - oświadczył Schetyna.

Szef MSZ dodał, że jednym z głównych tematów rozmowy z sekretarzem Kerrym była sytuacja na Ukrainie. Schetyna stanowczo sprzeciwił się postulatom złagodzenia sankcji wobec Rosji. Powiedział też, że Stany Zjednoczone są podobnego zdania.

Reklama