W sieci pojawiło się 22-minutowe drastyczne wideo, pokazujące los jordańskiego pilota, przetrzymywanego przez islamistów w niewoli. Jak twierdzi telewizja Fox News, na wideo widać, jak mężczyzna zostaje zamknięty w żelaznej klatce, oblany łatwopalnym płynem a potem podpalony.

Reklama

Początkowo Państwo Islamskie próbowało wymienić porucznika Muatha al-Kaseasbeha na terrorystkę, która pomagała zorganizować zamach w 2005 w Ammanie. Kobieta, która pomogła zorganizować zamach, w którym zginęło ponad 60 osób była w jordańskim więzieniu. Obie strony nie doszły do porozumienia. Władze Jordanii domagały się bowiem dowodów, że pilot żyje, zanim zdecydowałyby o uwolnieniu Sajidy al-Rishawi.

Jak twierdzi telewizja Sky News, jest już reakcja władz. Jordania zdecydowała, że najważniejsi islamscy terroryści, którzy siedzą w więzieniach, zostaną powieszeni. Król Abdullah, który przebywał z oficjalną wizytą w Stanach, zdecydował o natychmiastowym powrocie do kraju.

Trwają prace nad potwierdzeniem autentyczności nagrania - przekazał Biały Dom. Waszyngton zapewnił o solidarności z Jordanią i potępił kolejny mord sunnitów z Państwa Islamskiego. Prezydent Barack Obama stwierdził, że nagranie, jeśli autentyczne, pokazuje barbarzyństwo islamskich terrorystów. Dodał, że jego kraj zwiększy wysiłki i determinację, by w ramach międzynarodowej koalicji doprowadzić do zwycięstwa nad Państwem Islamskim.

ZOBACZ TAKŻE: Jordania stawia ultimatum Państwu Islamskiemu. Grozi śmiercią jeńcom>>>