Wraz z Rosją postanowiliśmy zwołać spotkanie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów. Spotkanie odbędzie się 13 lipca w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, krótko po szczycie NATO w Warszawie - głosi oświadczenie sekretarza generalnego. Podkreślił on, że Rada NATO-Rosja ma do odegrania ważną rolę jako forum dialogu, wymiany informacji, ograniczania napięć i zwiększenia przewidywalności.

Reklama

Nasza praktyczna współpraca z Rosją pozostaje zawieszona, ale utrzymujemy otwarte kanały politycznego dialogu - podkreślił Jens Stoltenberg. Nasze dyskusje będą się koncentrować na kryzysie w i wokół Ukrainy i potrzebie pełnego wdrożenia porozumień mińskich. Przyjrzymy się także aktywności wojskowej, ze szczególnym uwzględnieniem przejrzystości i ograniczania ryzyka, a także sytuacji bezpieczeństwa w Afganistanie - dodał szef Sojuszu.

O tym, że 13 lipca dojdzie do spotkania Rady NATO-Rosja informował w sobotę rosyjski resort obrony. Początkowo Sojusz starał się o zwołanie posiedzenia Rady jeszcze przed warszawskim szczytem, nie udało się jednak uzgodnić terminu spotkania ze stroną rosyjską.

Ostatnie posiedzenie Rady NATO-Rosja odbyło się w 2014 roku. Później kontakty zostały zerwane ze względu na kryzys na Ukrainie. W kwietniu br. odbyło się pierwsze formalne spotkanie z ambasadorem Rosji przy NATO, jednak nie doprowadziło ono do zmniejszenia napięć.