W opublikowanej w sobotę drugiej części rozmowy ze znaną dziennikarką CNN Christiane Amanpour, przeprowadzonej z okazji obchodów 25-lecia niepodległości Ukrainy, Poroszenko poradził tym, którzy zarzucają mu nieskuteczność w walce z oligarchami, by przyjechali na Ukrainę i zobaczyli, jak jest tam naprawdę. Może po prostu lepiej przyjechać i zobaczyć na własne oczy. Taka jest moja odpowiedź na zarzuty - oznajmił.

Reklama

Poroszenko, zapytany o korupcję, która według danych Transparency International w niewielkim stopniu zmniejszyła się od momentu objęcia przez niego urzędu, przypomniał, że od 1 września rusza system elektronicznego deklarowania dochodów urzędników państwowych, który jest "skutecznym środkiem walki z korupcją".

Zaznaczył również, że Ukraina poprosiła amerykańską prokuraturę federalną o wsparcie w koordynacji reform Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy. Mamy całkowicie niezależne biuro antykorupcyjne, mamy bardzo popularnego i wiarygodnego prokuratora generalnego, mamy efektywną współpracę z naszymi partnerami z USA, zarówno w biurze antykorupcyjnym, jak i w biurze prokuratora generalnego - ocenił.

Z kolei wobec przytaczanych przez Amanpour wątpliwości m.in. w sprawie rzetelności prowadzonego przez Ukrainę śledztwa dotyczącego zabójstwa znanego pochodzącego z Białorusi dziennikarza Pawła Szeremeta, który pracował także w Rosji i na Ukrainie, Poroszenko odparł: Od razu gdy dowiedziałem się o eksplozji, w wyniku której zginął Szeremet - z którym miałem bardzo bliskie stosunki, którego znałem od lat - natychmiast poinstruowałem szefa policji w Kijowie, który kieruje śledztwem, szefa służb wywiadowczych, odpowiedzialnych za śledztwo z ramienia biura prokuratora generalnego, by do współpracy zaprosili przedstawicieli FBI.

Poroszenko podkreślił, że zostało to zorganizowane w zaledwie "parę godzin". Nie tylko dlatego, że potrzeba pomocy, ale również po to, aby zwiększyć transparentność i zaufanie w stosunku do tego śledztwa - oświadczył. A to w moim kraju jest nowością, coś takiego nie zdarzyło się dotychczas. Jesteśmy transparentni - ocenił prezydent. - I zrobię wszystko, żebyśmy byli skuteczni, bo jest to egzamin dla Ukrainy jako państwa.

W opublikowanej w czwartek pierwszej części rozmowy Petro Poroszenko mówił o prezydencie Rosji Władimirze Putinie, ostrzegając, że chce on, by "cała Ukraina" stała się częścią "rosyjskiego imperium". Wyraził również opinię, że "rosyjska agresja całkowicie zniszczyła powojenny globalny system bezpieczeństwa".