W niedzielę ulicami Lwowa przeszedł marsz zorganizowany przez nacjonalistyczną partię Korpus Narodowy, który miał upamiętnić rocznicę śmierci dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romana Szuchewycza. Jak podawały lokalne media, akcja odbyła się pod antypolskimi hasłami. "Nasza ziemia – nasi bohaterowie!", "Pamiętaj cudzoziemcze, że gospodarzem jest tu Ukrainiec!" – wykrzykiwali jego uczestnicy. "Miasto Lwów nie dla polskich panów" – głosił napis na jednym z transparentów.

Reklama

Do sprawy odniósł się we wtorek polski resort spraw zagranicznych, który - jak wskazano w komunikacie - z zaniepokojeniem odnotował przebieg manifestacji zorganizowanej przez Korpus Narodowy pod hasłami "Lwów nie dla polskich panów" i "do kogo należy Lwów", "co zostało przekazane kanałami dyplomatycznymi stronie ukraińskiej".

Resort wskazał, że treści, zawarte w kolportowanych przed tym wydarzeniem ulotkach "w sposób oczywisty zakłamują wspólną, polsko-ukraińską historię". Podkreślamy, że przedsięwzięcia tego typu mogą spowodować niepotrzebne napięcia między obywatelami obu państw - podkreślono w komunikacie.

Ministerstwo wyraziło jednocześnie zaniepokojenie "zaostrzeniem narracji części środowisk politycznych Ukrainy wobec Polski i Polaków". Podkreślamy, że Polska od wielu lat wspiera Ukrainę zarówno pod względem politycznym, obronnym, jak i gospodarczym (w tym energetycznym). W tym kontekście Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża nadzieję, że władze Ukrainy zdystansują się od poglądów prezentowanych przez organizatorów manifestacji we Lwowie oraz środowisk z nimi związanych - czytamy w komunikacie.

Dodano w nim, że resort jest gotowy do dalszego dialogu o kwestiach prawnych wynikających z przeszłości.

Na Ukrainie niezadowolenie wywołała nowelizacja ustawy o polskim Instytucie Pamięci Narodowej (IPN), która dopuszcza m.in. wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. W lutym parlament w Kijowie przyjął specjalne oświadczenie, w którym potępił nowelizację i uznał, że może ona wzmocnić nastroje antyukraińskie w Polsce.