"Nastia Rybka jest wolna. Wracamy do domu" - napisał Zacariński na Instagramie. Informację tę potwierdziła Swietłana Sidorkina, adwokatka Alaksandra Kiryłaua, który był zatrzymany w Moskwie wraz z Rybką.

Nastia Rybka w czwartek została deportowana z Tajlandii, gdzie odbyła karę dziewięciu miesięcy więzienia za nielegalne świadczenie usług seksualnych. Z białoruskim paszportem zamierzała lecieć do Mińska, ale została zatrzymana w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo w Moskwie i trafiła do aresztu. Tam spędziła pięć dni.

We wtorek sąd w stolicy Rosji zdecydował o uwolnieniu Rybki; mimo to modelka pozostaje formalnie podejrzana o zmuszanie kobiet do prostytucji, za co w Rosji grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Jak pisze AFP, wkrótce będzie musiała ponownie stawić się przed wymiarem sprawiedliwości, aby złożyć zeznania.

W Tajlandii Rybka była skazana wraz z siedmiorgiem innych obywateli Białorusi i Rosji, w tym deklarującym się jako "guru w sprawach seksu" Kiryłauem, znanym jako Alex Lesley.

W Rosji przeciwko Rybce i Lesleyowi pozew złożył biznesmen Oleg Deripaska. Oligarcha oskarżył ich o rozpowszechnianie bez zgody informacji o jego życiu prywatnym.

Na zamieszczonych przez modelkę w mediach społecznościowych zdjęciach i nagraniach oparł się rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, twierdząc, że Deripaska i były wicepremier Rosji Siergiej Prichodźko spotkali się przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 roku, by "podejmować decyzje biznesowe". Nawalny sugeruje, że taką sprawą mogła być ingerencja w amerykańskie wybory.

Wyświetl ten post na Instagramie.

I appeal to all media, journalists who work using my materials to spread all the information and investigate this strange situation which shed the light on some topic that led to a worldwide political scandal.Russia has already reached the Thai kingdom where police volunteers are afraid of this affair and afraide to be involved with it. And Thai immigration is dancing to the tune of Russia and in fact will simply kill us if Thailand gives us to Russia. We have no more money - we spent everything on bail. If there is anybody who can help - please write to those contacts that we indicated. ______________________________________________ Я призываю все СМИ, журналистов, которые работают используя мои материалы которые не по моей воле пролили свет который привёл к мировому политическому скандалу распространить всю информацию и расследовать это странное дело. Россия влезла уже в Тайское королевство в котором волонтеры в полиции боятся этого дела и связываться с ним. И тайская иммиграция идёт на поводу у России и по сути просто убьёт нас если выдаст России. Денег у нас больше нет - мы все потратили на залог. Если есть те, кто могут помочь - пишите пожалуйста по тем контактам, которые мы указывали

Post udostępniony przez Настя Рыбка (@nastya_rybka.ru)