Nie podano, do jakiej jednostki należą oba samoloty i gdzie stacjonują. Położona 12 km na północny zachód od miasta Lipieck wojskowa baza lotnicza jest głównym ośrodkiem szkolenia bojowego taktycznych sił powietrznych Rosji.Rozmówca TASS powiedział, że do kolizji doszło z powodu błędów popełnionych przez lotników, a stopień ich winy ustali specjalna komisja dochodzeniowa. Jeden z samolotów doznał tak poważnych uszkodzeń, że musi zostać wyremontowany przez producenta, natomiast naprawa drugiej maszyny będzie możliwa na miejscu.

Reklama

Według źródła cytowanego przez rosyjską telewizję prywatną REN TV, samoloty zderzyły się wskutek utraty kontaktu wizualnego. Prowadzący uderzył lecący za nim bombowiec końcówką skrzydła w kabinę, a przy próbie uniku samoloty zderzyły się jeszcze raz, przy czym do silnika jednego z nich wpadły odłamki.

Su-34 (w kodzie NATO Fullback) to dwusilnikowy naddźwiękowy taktyczny bombowiec najnowszej generacji, skonstruowany na bazie myśliwca Su-27. Dotychczasowa produkcja Su-34 to około 130 egzemplarzy prototypowych i seryjnych. 18 stycznia br. dwa Su-34 zderzyły się w powietrzu nad Morzem Japońskim w odległości 35 kilometrów od wybrzeża w trakcie lotu ćwiczebnego. Wszyscy czterej członkowie załóg obu samolotów zdołali się katapultować, ale dwaj lotnicy ponieśli śmierć, jeden zaginął i tylko jeden się uratował.