Chyba każdy w dzieciństwie marzył, żeby znaleźć choć małą skrzynkę złota. Rzeczywistość przerosła najśmielsze oczekiwania grupy chińskich archeologów.

W spoczywającym od 800 lat na dnie Morza Południowochińskiego statku odkryli tysiące złotych,srebrnych i porcelanowych artefaktów. Do tego 6 tysięcy miedzianych monet z okresu panowania dynastii Song (960-1279) - wylicza agencja Xinhua.

Statek "Nanhai 1" odkryto już w 1987 roku, ale dopiero teraz udało się go wydobyć na powierzchnię. Wkrótce zostanie przewieziony do specjalnego muzeum w Guandong. Tam, w gigantycznym zbiorniku zbudowanym kosztem 20 milionów dolarów, zrekonstruowane zostaną warunki, w jakich wrak spoczywał osiem wieków pod wodą.

Gdy to się stanie, przez umieszczone w zbiorniku szyby, ciekawscy będą mogli obserwować badania wraku. Potrwają one wiele lat, bo dla archeologów statek to prawdziwa kopalnia wiedzy o zamierzchłych czasach. Muzeum ma być otwarte już pod koniec przyszłego roku.

Zdaniem naukowców, statek jest dowodem na istnienie "morskiego "Jedwabnego szlaku" łączącego chińskie prowincje Guangdong i Fujian z południowo-wschodnią Azją, Afryką oraz Europą.