Według źródeł cytowanych przez portal RBK Smirnow został zwolniony nie w związku z Nawalnym, a z powodu wieku. Wicedyrektor FSB ukończył 70 lat, osiągając maksymalny dozwolony wiek w administracji państwowej.

Reklama

Smirnow, który ma stopień generała armii, został pierwszym wicedyrektorem FSB w 2003 roku. W organach bezpieczeństwa pracował jeszcze w ZSRR, od 1974 roku, m.in. w zarządzie KGB obwodu leningradzkiego. Jako wicedyrektor FSB kierował jej najważniejszymi wydziałami: departamentem kontrwywiadu wojskowego i Służbą ds. obrony ustroju konstytucyjnego.

Właśnie tę drugą służbę brytyjski dziennik "Guardian" wiązał niedawno z próbą otrucia Nawalnego, jednego z liderów opozycji antykremlowskiej.

Na czele Służby ds. obrony ustroju stoi Aleksiej Siedow, dawny funkcjonariusz KGB w Leningradzie i znajomy Władimira Putina od lat 90. XX wieku.

Reklama

O możliwej dymisji Smirnowa media w Rosji pisały jeszcze latem zeszłego roku. Wówczas aresztowani zostali funkcjonariusze FSB, podejrzani o udział w napadzie zbrojnym oraz trzej wysocy rangą oficerowie, z którymi Smirnow bezpośrednio współpracował.