W homilii w bazylice Świętego Piotra Franciszek zwrócił się do nowych księży: Proszę was, oddalcie się od próżności, pychy i od pieniędzy. Diabeł wchodzi przez kieszenie. Przypominał, że kapłani muszą być ubodzy, tak, jak ubogi jest święty lud Boży. Nie bądźcie karierowiczami - wzywał. - Kiedy robisz karierę kościelną, stajesz się urzędnikiem. Papież przestrzegał również, że gdy kapłan zaczyna być przedsiębiorcą, traci bliskość z Ludem Bożym i ubóstwo, które upodabnia do Chrystusa. Tacy kapłani to księża-przedsiębiorcy, a nie słudzy- zauważył.

Reklama

Franciszek apelował również o to, by "nie obgadywać" innych i nie plotkować. Pokaż, że masz spodnie i powiedz w twarz komuś to, co masz do powiedzenia - radził.

Wolał sutannę od piłkarskiej kariery

Wśród nowo wyświęconych księży w 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania jest sześciu Włochów, w tym 28-letni rzymianin Samuel Piermarini, Rumun, Kolumbijczyk i Brazylijczyk. Piermarini był wielką nadzieją piłki nożnej i otrzymał propozycję gry w klubie AS Roma. Odmówił jednak podpisania kontraktu i zamiast koszulki znanego klubu wybrał sutannę.

Po raz pierwszy od początku pandemii przed ponad rokiem papieska msza, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, została odprawiona przy głównym ołtarzu bazyliki Świętego Piotra, a nie jak dotąd przy ołtarzu katedry.