Członkami Komitetu zostali rozsiani po całym świecie, uratowani z Zagłady Heidi Fishman, Chana i Aron Colthof, Uri Strauss, Sebastian Ładoś czy Alexandra Reyter, reprezentanci środowisk żydowskich w Polsce i na świecie, jak rabin Michael Schudrich, reprezentanci Światowego Kongresu Żydów i Kongresu Żydów Amerykańskich, a także badacze i odkrywcy historii Grupy Ładosia - Jeffrey K. Cymbler, Markus Blechner, Monika Maniewska i dr Mordechaj Paldiel.

Reklama

Do Komitetu przyłączyli się także reprezentanci polskich instytucji: dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski, dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski oraz polscy politycy wszystkich ugrupowań - inicjatorzy roku Aleksandra Ładosia w polskim Sejmie.

Propagowanie wiedzy

Jak przekazała Radziejowska, celem działalności Komitetu jest wspieranie i propagowanie wiedzy o działalności Grupy Ładosia, polskich dyplomatach ratujących europejskich Żydów podczas Holokaustu poprzez fałszowanie paszportów krajów południowoamerykańskich.

Podczas spotkania online członkowie Komitetu wskazywali na unikalność Grupy Ładosia poprzez współpracę polskich dyplomatów i żydowskich działaczy przy fałszowaniu paszportów w Szwajcarii i dostarczaniu do różnych miast okupowanej przez Niemców Europy. Polsko-żydowski rys stanowi o charakterystyce tej niezwykłej operacji i dlatego w wyraźny sposób oddany jest poprzez skład Komitetu - zauważyła szefowa oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie.

W najbliższych tygodniach Komitet roześle do wielu instytucji na świecie pakiet informacyjny oraz propozycje wydarzeń; na jesieni odbędzie się duża międzynarodowa konferencja oraz zjazd potomków ocalonych i osób ratujących Żydów w Warszawie. Członkowie Komitetu prowadzą również wiele własnych inicjatyw mających na celu upamiętnienie Grupy Ładosia w Polsce i na świecie, a o ich efektach będzie wiadomo wkrótce - zapowiada Radziejowska.

Zaplecze administracyjne i organizacyjne Komitetu Roku Grupy Ładosia zapewnia Instytut Pileckiego z Berlinie.

Według historyków Grupa Ładosia, skupiona wokół polskiego poselstwa w Bernie siatka polskich dyplomatów i żydowskich działaczy, mogła wydać nielegalne paszporty państw latynoamerykańskich dla nawet 8-10 tys. uciekających z Europy przed Niemcami Żydów - wielu z nich uratowało to życie.