"W związku z przygotowaniami do objęcia przez Polskę w styczniu 2022 r. przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, uczestniczący w obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem" - podał w skąpym komunikacie rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Reklama

"Tematyka rozmów ministrów związana była ze zbliżającym się polskim przewodnictwem w OBWE oraz debatą generalną Zgromadzenia Ogólnego ONZ" - dodał polski resort dyplomacji na Twitterze.

Strona rosyjska podała z kolei, że główną uwagę przykładała do "możliwości zwiększenia skuteczności Organizacji", by odnowić jej rolę jako platformy równoprawnego dialogu. Rosja wyraziła nadzieję, że polskie przewodnictwo przyczyni się do tego. Rosyjskie MSZ dodało, że rozmowy dotyczyły również innych kwestii w stosunkach polsko-rosyjskich, bez podawania szczegółów.

Pierwsze takie spotkanie od 2019

Rozmowy Raua i Ławrowa były pierwszym dwustronnym spotkaniem przedstawicieli Polski i Rosji na tym szczeblu od 2019 roku, kiedy w Helsinkach z Ławrowem spotkał się ówczesny szef dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Przygotowania do objęcia przewodnictwa OBWE były głównym tematem innych spotkań szefa polskiej dyplomacji w Nowym Jorku. Przed spotkaniem z Ławrowem, Rau odbył m.in. rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Armenii i Azerbejdżanu na temat konfliktu o Górski Karabach. Ławrow w środę spotkał się z kolei z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.