"Biuro stałego koordynatora ONZ na Białorusi wie o komunikatach i zaniepokojeniu rządu Białorusi w związku z programem pomocy prawnej, realizowanej w interesie niektórych potrzebujących grup społeczeństwa. ONZ podtrzymuje kontakty z rządem Białorusi w tej sprawie" – oświadczyła Kazana-Wiśniowiecki w środę.

Reklama

Podkreśliła, że ONZ i jej agencje działające na Białorusi "mają nadzieję na dalszą współpracę z władzami białoruskimi i partnerami w społeczeństwie obywatelskim, w tym w zakresie zrównoważonego rozwoju i praw człowieka".

Zarzuty Białorusi wobec ONZ

Wcześniej władze Białorusi zarzuciły ONZ, że pracownicy jej struktur w tym kraju wykorzystywali środki przeznaczone na pomoc prawną dla osób niepełnosprawnych na opłacanie adwokatów dla uczestników akcji protestu.

- Niektórzy jego pomocnicy (sekretarza generalnego ONZ - PAP), a oni, jak nam wiadomo, są przedstawicielami krajów członkowskich UE, za jego plecami, robią szereg nieładnych rzeczy. I jeśli w najbliższym czasie zostaną z ich inicjatywy opublikowane w ONZ pewne materiały, to my opowiemy o tym, jak niektórzy przedstawiciele ONZ na Białorusi wykorzystywali środki finansowe ONZ, przeznaczone dla niepełnosprawnych, dla wsparcia uczestników akcji protestu itp. – mówił 26 września w telewizji białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej.

We wtorek biuro przedstawicielstwa Białorusi przy ONZ opublikowało dokument w tej sprawie, twierdząc, że ze środków ONZ nielegalnie sfinansowano usługi adwokatów dla 23 uczestników "nielegalnych akcji protestu".