Tureckie władze domagają się ekstradycji 73 osób ze Szwecji, a także kilkunastu z Finlandii - czytamy w komunikacie agencji. W podpisanym pod koniec czerwca na szczycie NATO w Madrycie dokumencie Turcja zgodziła się poprzeć przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjskimi organizacjami, uznawanymi przez Ankarę za terrorystyczne. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił wówczas, że wśród zobowiązań krajów północnej Europy znalazło się wydanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

Reklama

Ankara ostrzega przed zablokowaniem rozszerzenia NATO

Reklama

21 lipca podobne stanowisko przedstawił Cavusoglu, zapowiadając, że Ankara zablokuje wejście Sztokholmu i Helsinek do NATO, jeśli tureckie warunki nie zostaną spełnione. Poinformował również, że w sierpniu dojdzie do rozmów w tej sprawie ze szwedzkimi i fińskimi partnerami.

Szwecja i Finlandia mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych nowych członków.