Właśnie kiedy przygotowywałem te oświadczenie, otrzymałem informację, że Rosja przeprowadziła atak rakietowy na stację kolejową w obwodzie dniepropietrowskim i pociągi na tej stacji - oznajmił Zełenski podczas wirtualnego wystąpienia na posiedzeniu RB ONZ poświęconym rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ukraiński prezydent powiedział, że w rezultacie ataku są ofiary, jednak jego słowa na ten temat były niewyraźne ze względu na złą jakość połączenia. To jest nasze życie każdego dnia. To jest sposób, w jaki Rosja przygotowała się do tej sesji Rady Bezpieczeństwa - skomentował Zełenski.

Reklama

Przemówienie w Dzień Niepodległości

Przemawiając w Dzień Niepodległości Ukrainy, prezydent tego kraju stwierdził, że obecna wojna pokazuje jak bardzo świat jest zależny od naszej niepodległości, zaś rosyjska inwazja ma skutki globalne. Oskarżył przy tym Rosję o wykreowanie "sztucznej klęski głodu" oraz szantaż nuklearny i doprowadzenie świata na skraj katastrofy radiacyjnej, a także wykreowanie kryzysu energetycznego. Faktem jest, że rosyjskie wojsko przemieniło tereny największej w Europie elektrowni jądrowej w strefę wojenną (...). Teraz sąsiednie regiony stają w obliczu zagrożenia promieniotwórczego - powiedział Zełenski. Zaapelował przy tym do MAEA o przejęcie stałej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową i doprowadzenie do wycofania rosyjskich wojsk z jej terenu.

Na terytorium Ukrainy decyduje się przyszłość świata i to, czy w ogóle będziemy mieć przyszłość. Ona decyduje się w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w naszych portach morskich, w Donbasie i na Krymie - powiedział prezydent. Nasza niepodległość to wasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo całego świata - dodał Zełenski.

Reklama

Oskar Górzyński