Strack-Zimmermann w ostrych słowach odniosła się do decyzji, podjętych przez Merkel podczas jej rządów.

"W 2008 roku państwa NATO obiecały Ukrainie szybką akcesję"

Fakt, że Ukraina nie weszła do NATO, „było wielkim błędem, popełnionym wówczas przez Francuzów i Angele Merkel” – powiedziała deputowana FDP w rozmowie z RTL/ntv. Jak przypomniała, podczas szczytu w 2008 roku państwa NATO obiecały Ukrainie szybką akcesję. Projekt ten nie doszedł do skutku, ponieważ Merkel i ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy, wypowiedzieli się przeciwko temu – z uwagi na Rosję.

Reklama

Merkel broniła tamtej decyzji za pośrednictwem swojej rzeczniczki już po rosyjskiej inwazji, w kwietniu ubiegłego roku, uznając ją za słuszną.

"Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność"

Zdaniem Strack-Zimmermann, Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność za postępowanie ówczesnego rządu federalnego. Z tego względu teraz, po rosyjskim ataku, muszą stać po stronie Ukrainy i wspierać ją militarnie. Historia Angeli Merkel będzie musiała zostać napisana od nowa, zwłaszcza ta z ostatnich kilku lat, z zupełnie błędnymi ocenami – podkreśliła szefowa Komisji Obrony Bundestagu.

Zdaniem polityk FDP wojna w Ukrainie nie będzie mogła trwać tak długo, jak I czy II wojna światowa. Wojna na pewno nie będzie trwała cztery czy pięć lat – stwierdziła, przekonując, że Putin nie spodziewał się tak szerokiego i trwałego poparcia dla Ukrainy.

Marzena Szulc