Odkrycia dokonane w miejscowościach Campobello di Mazara i Castelvetrano, czyli w rodzinnych stronach Messiny Denaro zostały uznane przez śledczych za bezcenną kopalnię wiedzy na temat 30 lat, w których trakcie był poszukiwany jako najgroźniejszy włoski przestępca oraz sieci jego powiązań i roztoczonej nad nim ochrony, a także interesów, jakie prowadził.

Reklama

Są tam akty zakupu nieruchomości na nazwisko miejscowego geometry, którego tożsamością posługiwał się Messina Denaro, uważany za ostatniego wielkiego szefa sycylijskiej mafii.

Notatki dokumentują też sumy, jakimi obracał, wydawane przez niego polecenia, na przykład siostrze, która była pośredniczką między nim a jego kontrahentami. Jest też poufna korespondencja szefa mafii z kobietami, z którymi miał relacje.

Śledczych czeka ogrom pracy, bo listy i notatki trzeba odszyfrować, a wymienione w nich pod pseudonimem postaci- zidentyfikować.

Reklama

W tekstach pojawiają się takie osoby jak Parmezan, Wiśnia, Kondor, Truskawa.

60-letni Matteo Messina Denaro, zatrzymany w klinice w Palermo, trafił do więzienia o zaostrzonym rygorze w L'Aquili w Abruzji. Odbywa tam karę dożywocia za mafijne zbrodnie i zamachy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka