W poniedziałek wieczorem Macron przyjął szefa węgierskiego rządu na kolacji, na której prócz wojny omawiano m.in. kwestie dotyczące energetyki, migracji, a także rządów prawa. Spotkanie "było okazją do potwierdzenia potrzeby jedności krajów europejskich w ich wsparciu dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji, zwłaszcza poprzez rygorystyczne stosowanie sankcji wobec Rosji" - przekazała kancelaria francuskiego prezydenta.

Reklama

Omówiono też kwestię wejścia Szwecji i Finlandii do NATO

Omówiono również "ratyfikację członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO, a także reformy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, które powinny mieć miejsce w najbliższych tygodniach w węgierskim parlamencie" - dodano. Parlament węgierski wciąż nie podjął decyzji w tej sprawie, a termin głosowania jest regularnie przekładane. Francuskie źródło dyplomatyczne powiedziało jednak AFP, że jest "dość pewne" co do procesu parlamentarnego po stronie węgierskiej.

Pisząc o wizycie Orbana prasa francuska skoncentrowała się na stosunku Węgier do wojny Rosji z Ukrainą oraz konflikcie Budapesztu z Unią Europejską, który - według tygodnika "Le Point" - w równym stopniu izoluje węgierski rząd w Europie, co wzmacnia w kraju. Poprzednie spotkanie dwóch przywódców miało miejsce w grudniu 2021 r. w Budapeszcie.

Marcin Furdyna