Również Unia Europejska głosem szefa swojej dyplomacji Josepa Borrella dołączyła do chóru międzynarodowego potępienia zamachu na demokratycznie wybranego prezydenta Nigru Mohameda Bazouma. "Prezydent Bazoum, obalony w środę wyniku wojskowego zamachu stanu, został wybrany w demokratycznych wyborach, jest i pozostanie jedynym prawowitym prezydentem Nigru. Jego uwolnienie musi nastąpić bez żadnych warunków i bez zwłoki" - napisał Borrell w sobotnim komunikacie.

Reklama

W niedzielę w Abudży, stolicy Nigerii spotkają się przywódcy Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, aby omówić pucz i jego konsekwencje na bezpieczeństwo w regionie, zapowiedział prezydent Nigerii Bola Tinubu.

Generał Abdourahamane Tiani, szef Gwardii Prezydenckiej od 2011 roku, pojawił się w państwowej telewizji, aby ogłosić się nowym przywódcą Nigru. Jego siły od środy przetrzymują Bazouma w jego oficjalnej rezydencji w stolicy Niamey.

Sąsiedzi Nigru, Mali i Burkina Faso, od 2020 r. doświadczyli już dwóch wojskowych zamachów stanu, które tłumaczono "gniewem wywołanym niepowodzeniami w stłumieniu długotrwałych rebelii dżihadystów powiązanych z grupą Państwa Islamskiego i Al-Kaidą".

Burzliwa historia polityczna Nigru

Śródlądowy Niger jest jednym z najbiedniejszych krajów świata i zwykle zajmuje ostatnie miejsce w rankingach ONZ dotyczących rozwoju społecznego.

Ma też burzliwą historię polityczną od czasu uzyskania niepodległości w 1960 r., z czterema zamachami stanu i wieloma próbami – w tym dwiema wcześniejszymi przeciwko Bazoumowi.

Obalony 63-letni Bazoum należy do malejącej grupy mniej lub bardziej demokratycznie wybranych prozachodnich prezydentów Sahelu, podczas gdy junty w Mali i Burkina Faso odwracają się od tradycyjnych sojuszników USA, Francji i Unii Europejskiej i zwracają ku Rosji.