Band-e-Amir jest znaczącą atrakcją turystyczną, popularną wśród rodzin, zakaz wstępu kobiet uniemożliwi wielu z nich korzystanie z parku - wskazuje BBC.

UNESCO opisuje park jako „naturalnie utworzony zespół jezior o specjalnych formacjach geologicznych i strukturze, a także naturalnym i niepowtarzalnym pięknie”.

Reklama

Pełniący obowiązki ministra promocji cnoty i zapobiegania występkom Afganistanu Mohammad Khaled Hanafi powiedział, że pójście do parku w celu zwiedzania „nie jest obowiązkowe” – podała afgańska agencja Tolo News.

Była posłanka z Afganistanu Mariam Solaimankhil w związku z zakazem napisała na platformie X, znanej wcześniej jako Twitter: „Wrócimy, jestem tego pewna”.

Fereshta Abbasi z Human Rights Watch zauważyła, że kobietom zakazano odwiedzania parku w Dniu Równości Kobiet i napisała, że stanowi to „całkowity brak szacunku dla kobiet w Afganistanie”.

Talibowie mają długą historię wprowadzania zakazów wykonywania przez kobiety określonych czynności – według nich tymczasowych – obejmujących m.in. uniemożliwianie im uczęszczania do szkół od grudnia 2022 r.

Zakaz odwiedzania parku narodowego Band-E-Amir, to najnowszy z długiej listy działań, których zabrania się kobietom od czasu powrotu talibów do władzy w sierpniu 2021 r.

Niedawno talibowie nakazali zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w Afganistanie, a w połowie lipca zabronili kobietom przystępowania do egzaminów wstępnych na krajowe uniwersytety.