Ustalenia zespołu mają pomóc w podjęciu decyzji, co należy zrobić z przedmiotami należącymi do ofiar katastrofy.

Reklama

"Zespół ma rozeznać się i odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakim stopniu zdeponowane przedmioty stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi. Ma także określić możliwości odkażenia tych rzeczy przez właściwe podmioty Sił Zbrojnych" - powiedział płk Rzepa.

W skład zespołu wchodzą specjaliści z Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia oraz Szefostwa Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia. Do firmy utylizacyjnej przybyli w piątek w południe.

Rzecznik NPW dodał, że piątkowe badania zespołu mają charakter "rekonesansowy". Natomiast decyzje wynikające z prac specjalistów mogą zapaść "w miarę szybko".

W maju 2010 r. Okręgowa Prokuratura Wojskowa w Warszawie zwróciła się do sądu z wnioskiem o zniszczenie rzeczy po ofiarach katastrofy. Prokuratorzy powołali się na opinię wojskowej administracji sanitarnej. W jej ocenie, rzeczy osobiste ofiar są "zanieczyszczone biologicznie, tożsame z odpadami medycznymi" przez co stwarzają "zagrożenie dla zdrowia i życia".

Sąd odrzucił wniosek prokuratury wojskowej. O losie rzeczy osobistych ma zadecydować postępowanie administracyjne. Ustalenia zespołu wojskowych specjalistów mają pomóc w rozstrzygnięciu sprawy.

ReklamaW Rzeszowie od 14 maja ubiegłego roku są przechowywane 92 pakiety zawierające 562 przedmioty należące do ofiar. Rzecznik NPW nie chciał mówić, jakie przedmioty zostały zdeponowane. To są bardzo delikatne sprawy - zauważył.

O zawartości zdeponowanych pakietów nie chciał też rozmawiać prezes Eko Top Czesław Sanetra. "Nie jesteśmy ich dysponentem ani właścicielem" - podkreślił.

Według mediów, w rzeszowskiej firmie są m.in. fragmenty ubrań, ubrania, chusteczki, papierosy. Część z nich wydobyto z miejsca tragedii w Smoleńsku, inne zebrano podczas sekcji zwłok. Do Polski trafiły w kilku partiach wysłanych ze Smoleńska i Moskwy.

Niektórzy członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej są zainteresowani odzyskaniem przedmiotów należących do swoich bliskich.