Prezydent stolicy w rozmowie z PAP po sobotnim spotkaniu, nawiązała do piątkowej części wizyty Obamy, gdy ten m.in. złożył kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta oraz zapoznał się z planami budowanego nieopodal Muzeum Historii Żydów Polskich.

Reklama

P.o. dyrektor muzeum Agnieszka Rudzińska powiedziała PAP po piątkowym spotkaniu, że Obama obiecał, iż odwiedzi Muzeum Historii Żydów Polskich podczas jego otwarcia w 2013 r.

"Musimy się śpieszyć z budową" - odniosła się do tej wypowiedzi Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem, za dwa lata budowa powinna być ukończona, zaś wyposażenie gmachu w wartościową i atrakcyjną ekspozycję będzie już sprawą Żydowskiego Instytutu Historycznego. "Postaramy się zdążyć" - zapewniła.

Prezydent Warszawy relacjonowała też, że podczas sobotniego spotkania mówiła Obamie o edukacji i polskich sukcesach w transformacji ustrojowej oraz ekonomicznej. "Sukcesem jest między innymi to, że nie było u nas załamania gospodarczego. Ale trzeba też pamiętać, że jeśli transformacja trwa długo, ludzie tracą cierpliwość" - zaznaczyła.

Dodała, że przedstawiła Warszawę jako miasto edukacji, gdzie kształci się 300 tysięcy studentów. (PAP)

wkt/ son/