Ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmować darowizny. Dlatego mogą nie trafić tam pompy insulinowe od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - ostrzega "Rzeczpospolita". Z ustaleń gazety wynika, że przez wadliwe prawo szpitale najpewniej będą musiały zapomnieć o pompach insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. WOŚP zamierza zakupić między innymi taki sprzęt z zebranych w tym roku pieniędzy. Dyrektorzy szpitali mają jednak wątpliwości, czy powinni go przyjąć. Bo mogą w ten sposób złamać prawo.

Reklama

Niepewność wywołuje art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej. Zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych. Kara za nieprzestrzeganie przepisu wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, gdy zawinił podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami, czyli na przykład WOŚP. A pompy insulinowe podają leki objęte refundacją.

Ministerstwo Zdrowia poproszone o interpretację przepisu odpowiedziało, że wszystko zależy od sytuacji i każdą oceni indywidualnie. Zdaniem cytowanych przez gazetę prawników co innego jednak wynika z samej ustawy. Ustawodawca zamierzał dzięki przepisowi walczyć z patologią, ale sformułował go tak niefortunnie, że stworzył zakaz, który może dotknąć jak najbardziej szczytne inicjatywy.